Nargile

Nargile Takımları

Konya Nargile

Konya nargile takımları kilitlenebilir özellikte üretimi yapılır ve diğer modellerden ayıran bir özelliktir. Kilitli Konya nargile takımı ser ve şişe parçaları birbirine kilitlenebilir özellikte üretilmiştir ve kullanım esnasında düşüp devrilme durumunda şişenin içerisindeki suyun dökülmemesi sağlanmış olunur.

Rus Nargile Takımları:

Rus nargile takımlarının en belirgin özelliği geçmeli model olmaları yani gövde ve şişe conta ile birleştirilerek kullanılır. Genel olarak tok içimli nargilelerdir.Sektörde son yıllarda pazarın büyük bir bölümünü ellerinde tutmaktadırlar. Alpha , Mattpear, Union, Maklaud, Mamay custum vb. yüzlerce rus markası nargile takımları dünya genelinde iyi satış rakamları elde etmektedirler.

Alman Nargile Takımları

Büyük çoğunluğu çelik malzeme kullanılarak imal edilirler. Şişeye bilezik biçiminde metak aparat yapıştırılarak vidalı veya kilitli şekilde tasarlanırlar. Üstten yani gövdeden tutarak taşınabilir nargile tipleridir. Rus nargilelerine göre daha yumuşak içimli nargile takımlarıdır. Mig, Ocean, Aryf, Steamulation vb. bir çok dünya genelinde satılan nargile takımı markaları vardır.

Arap Nargile Takımları

Pirinç en çok kullanılan materyeldir. Genelde sıvama yöndemi kullanılarak gövde kısımları imal edilirler. Gövde kısımlarının üzerlerinde kesinlikle desenler veya süsler bulunur. Bizim eski kahveci takımlarımızı biraz daha süslü fakat biraz daha hafif olanlarıdır. İçim olarak genelde sıkı çekimi olan takımlardır ve geçmeli model nargileler genel olarak kullanılmaktadır.

Azeri Nargile Takımları:

Azeri nargile takımları heybetli görünüme sahip, bakır veya pirinç sıvanarak yapılmış, diğer nargile takımlarına göre hafif tombul gövdeli nargile takımlarıdır. En belirgin özellikleri lüle yuvasının etrafında bir buz kasesinin bulunmasıdır. Şişe altında metal bir ayak, ortada şişe ve şişe üzerindeki aparata vidalanarak tutturulan bir gövdeden oluşur. Sıkı çekimleri olan ve genellikle deri yada kumaş marpuçlar ile satılan nargile modelleridir.

Latin Nargile Takımları:

Orta veya küçük boy geçmeli model nargile takımlarıdır. En belirgin özellikleri süslü ve büyük nargile tepsileridir. Şişelerinde ve tepsilerinde genellikle nakışlı desenler kullanılarak üretilirler. En çok kullanılan materyal alümünyumdur. Alümünyumun farklı renklerde boyanabilmesi sayesinde renk renk nargile modelleri üretilmektedir.Yumuşak içime sahip , pratikliğin ön planda olduğu nargile takımlarıdır.

Çelik Nargile Takımı

Çelik nargile, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen nargile takımları arasında yer alıyor. Çelik paslanmaz, sağlam ve şık bir malzemedir. Birçok işlemden geçen çelik ham maddelere son şekli verildikten sonra parlak bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Pirinç&Bakır Nargile Takımı

Bu takımlar pirinç dökümden yapılmıştır. Gövde içerisinde bakır boru kullanılmakta ve gövde içinden komple geçmektedir. Uzun ömürlü bir takımdır. Cam  Şişenin ağzı düzgün olmalı ve takımın hava kaçırmadığından emin olunmalıdır genel olarak 50cm den başlar ve uzayarak devam eden  farklı boyda, işlemede ve şekilde çeşitleri mevcuttur.

Cam Nargile Takımı

Piyasada kalitesine göre camları kalın ve ince  olarak değişen bir çok cam takım mevcuttur fiyat orantısı da kaliteye bağlı olarak artmaktadır. Cam takımların genel olarak temizliği kolaydır fakat kullanımı biraz özen ister ve kırıldığında yedek parça bulunması sorun olmakta yada nargile tamamen kullanılmaz hale gelmektedir. Dikkatli bir kullanıcı iseniz tercih edebilirsiniz. Ayrıca  komple cam takımlarda çok fazla detay kıvrım mevcut ise bu kısımlardaki cam boruların kıvrımların temizliği biraz güç olabilir takımı seçerken ona göre tercih etmek gerekir.

Alimünyum Nargile Takımı

Tabi geçtiği yeri çok ısıtarak kimyasal reaksiyona sebep olmadığı takdirde nargile dumanı da o kadar sıcak olmadığı için alüminyum bir nargileden çektiğiniz duman ile çelik bir nargileden çektiğiniz duman arasında tat farkı yoktur. Burada etken metallerin sertlik yapısı ve işleniş biçimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir